اجرای طرح ورزش در سایه قرآن و عترت در خراسان جنوبی شهرستان خوسف

اجرای طرح ورزش در سایه قرآن و عترت در خراسان جنوبی شهرستان خوسف

 

گروه فعالیت‌های قرآنی: به‌منظور توسعه فرهنگ قرآن و نهج‌البلاغه در سطح کشور، طرحی به نام ورزش در سایه قرآن و عترت در استان‌ها برگزار می‌شود که دهه فجر امسال در خراسان جنوبی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان جنوبی، اگر نگاهی به تعالیم دینی بیندازیم درمی‌یابیم که اسلام دین تک‌بعدی نیست که تنها به یک جنبه زندگی انسان توجه کرده باشد و دستورات آن فقط یک بعد انسان آن هم بعد روحی را در نظر داشته باشد.

دینی که پیامبر خاتم(ص) برای بشریت آورد همان‌قدر که به تعالی روح انسان توجه دارد، پرورش جسم نیز حائز اهمیت است. اصولا انسانی مطلوب دین است که در جهت تعالی روح و پرورش جسم همزمان توجه نشان دهد.

بدن به‌عنوان مرکب روح است و رابطه تنگاتنگی میان جسم و جان وجود دارد، به‌گونه‌ای که ضعف و ناتوانیِ هر یک بر دیگری تأثیر مستقیم دارد و برای رسیدن به کمال، پاسداشت هر دو بُعد ضرورت دارد. سلامتی آن‌قدر اهمیت دارد که حضرت علی(ع) می‌فرماید: «الصِّحَّةُ أَفْضَلُ النِّعَمْ؛ سلامتی بالاترین نعمت است».

سلامتی، نعمت پربهایی است که اگر دچار کاستی شود، شیرینی‌های زندگی تبدیل به تلخی می‌گردد و انسان زمین‌گیر می‌شود.

انسان‌های باایمان نسبت به حقوقی که بر گردن دارند، احساس وظیفه می‌کنند و از جمله حقوق، حق اعضا و جوارح بر انسان است، چنان که امام سجاد(ع) در رسالة الحقوق به این حق اشاره می‌کند و می‌فرماید: «اِنّ لِجَسَدِکَ عَلَیْکَ حَقّاً؛ بدن تو بر تو حقی دارد».

یکی از راه‌های ادای حق اعضا، ورزش است

بی‌شک، یکی از راه‌های ادای حق اعضا، ورزش است. پس باید با ورزش، پاسدار سلامتی بدن باشیم. در قرآن مجید نیز داشتن نیروی بدنی، مایه برتری شمرده شده است.

برای مثال، در انتخاب رهبر برای قوم، حضرت شموئیل برای مبارزه با جالوت، فردی به نام طالوت برگزیده شد که یکی از ویژگی‌هایش قدرت جسمی او بود.

محمدرضا اشکزری، مدیرعامل کانون گل‌های فجر خراسان رضوی گفت: به‌منظور توسعه فرهنگ قرآن و نهج البلاغه در سطح کشور طرحی به نام ورزش در سایه قرآن و عترت برای زمینه سازی تحقق ورزش دینی از راه قرآن و نهج البلاغه ایجاد شد.

وی با اشاره به اینکه کانون گل‌های فجر حدود 18 سال سابقه دارد اظهار کرد: نزدیک به 230 پایگاه مساجد به‌عنوان محافل انس با نهج البلاغه در استان‌ها داریم.

مدیرعامل کانون گل‌های فجر خراسان رضوی عنوان کرد: با اجرای این طرح ورزش در سایه قرآن و عترت اصولاً در دل ورزش قرار گرفته و مورد استقبال جامعه ورزشی استان ها واقع شده است.

اشکزری ادامه داد: با توجه به اهداف طرح ورزش در سایه قرآن این طرح هفته ای یک تا دو نوبت در زورخانه ها اجرا می شود.

وی با اشاره به برگزاری همایش احیای طرح فوق در استان ها گفت: شهرستان های خوسف، قائن در خراسان جنوبی میزبان برگزاری این طرح بوده اند به‌گونه‌ای که این طرح در دو زورخانه حضرت سلطان ابوالقاسم و حضرت قمر بنی هاشم خوسف و هیئت حسینی(محافل انس با نهج‌البلاغه) با استقبال بیش از 200 نفر روبه‌رو شد.

برگزاری محافل انس با نهج البلاغه در شهرستان خوسف

مدیرعامل کانون گل‌های فجر خراسان رضوی  با بیان اینکه این برنامه ها زیر نظر سازمان تبلیغات کشور، دارالقرآن و معاونت فرهنگی وزارت ورزش و جوانان کشور برگزار می‌شود، عنوان کرد: طرح ورزش در سایه قرآن هفتم اسفندماه  در زاهدان برگزار می‌شود و برای استان کهگیلویه و بویر احمد در دست اقدام است.

آرمان یوسفی، سرپرست کانون گل‌های فجر خراسان در شهرستان خوسف نیز بیان کرد: با همکاری دفتر امام جمعه خوسف و حوزه علمیه خواهران فاطمه‌الزهرا(س) این شهرستان، محافل انس با نهج‌البلاغه و کلاس‌‌های مفاهیم اخلاقی هفته‌ای یک مرتبه به‌زودی در شهرستان خوسف برگزار می‌شود.

دوشنبه 20 بهمن 1393 13:32 شماره خبر : 2828157

 

ارسال شده توسط : مدیر سیستم - تاریخ درج : 1393/12/10 11:43:0

تبلیغات

کانال کانون Nahje , @Nahj_gf@ با ما همراه باشید

آمار وب سایت

تـعداد بــازدیـد کل : 365787
تعداد بـازدید سال : 37751
تـعداد بــازدیـد ماه : 79
تعداد بازدید هفته : 1505
تعداد بازدید دیـروز : 515
تعداد بازدید امـروز : 79
تـعداد کـل مطالب : 54
تعداد افـراد آنــلاین : 5